Rynek


Laboratorium

Laboratorium dr. Frankensteina
Ząbkowice Śląskie

Panorama miasta
Rynek z Ratuszem w tle
VII Podwieczorek Pod Zegarem

2011-04-15

14 kwietnia 2011 r. odbył się VII podwieczorek pod zegarem pod hasłem: „Życie …”, w ramach którego: Iza Balicka przeczytała kilka strof z bestselerowej powieści „Sto lat samotności” (Cien años de soledad) Gabriela Garci Marqueza. Utwór ten jest najbardziej znaną powieścią Marqueza, która ukazała się w 1967 roku. Jest to opowieść o sadze rodu Buendía z zagubionej gdzieś na południowoamerykańskich bezdrożach wioski Macondo. To jednocześnie swoistego rodzaju synteza dziejów całego kontynentu. Powieść okrzyknięto "najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów Don Kichota", natomiast jej specyficzny styl nazwano "realizmem magicznym".

Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jako zjawisko nadprzyrodzone, świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych. Uświadomił nam, że "plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi".

Gabriel García Márquez (ur.1928); pisarz kolumbijski, jeden z najwybitniejszych prozaików XX wieku, autor takich światowych bestsellerów jak: „Sto lat samotności”, „Jesień patriarchy”, „Szarańcza”, „Dwanaście opowiadań tułaczych”, „Raport z pewnego porwania”, „Miłość w czasach zarazy”, „Opowieść rozbitka”.

W 1982 roku Marquez został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu napisano, iż nagrodę otrzymał za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu".

(…) Bądź zawsze blisko tych, których kochasz, mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak ich kochasz i bądź dla nich dobry, miej czas, aby im powiedzieć  "jak mi przykro", "przepraszam", "proszę", dziękuje" i wszystkie inne słowa miłość, jakie tylko znasz. Nikt Cię nie będzie pamiętał za twoje myśli sekretne (…).

Gabriel Garcia Marquez - "Sto lat samotności"
 
Następnie Magdalena Wąż jak zwykle pięknie zaśpiewała utwory z repertuaru: Piotra Rubika – „Zdumienie”, „Strumień”.
Znany już zapewne wszystkim poemat Jana Pawła II - Tryptyk rzymski (Medytacje) stał się natchnieniem dla wielu artystów, m.in. do napisania słów oratorium Tu Es Petrus.

Tryptyk rzymski, to dwanaście poetyckich medytacji ułożonych w trzy części: I Strumień; II. Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej; III. Wzgórze w Krainie Moria. Ich wspólnym tematem są rozważania nad istotą człowieczeństwa, sensem przemijania, tajemnicą początku i kresu. Słaby fizycznie, bardzo już schorowany Jan Paweł II podejmuje tematy najbardziej podstawowe - najważniejsze. Część pierwsza jest afirmacją całego dzieła stworzenia, całej natury. Z tego świata przyrody wyłania się jednak istota, acz zanurzona w tym świecie, to jednak odmienna – jest nim człowiek.
 
Ponadto Madzia, która zachwyca jak zawsze niezwykłą barwą głosu, wykonała utwory Maryli Rodowicz – „Łatwopalni”, Leonarda Cohena – „Hallelujah” i zespołu Łzy – „Pan i Pani” oraz ponadczasową piosenkę Dżemu – „Do kołyski”.

Uczennice III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO w Ząbkowicach Śląskich Ala Balicka i Jana Lewkowicz, przypomniały uczestnikom spotkania o … papieżu Polaku Janie Pawle II – Karolu Józefie Wojtyła, który zmarł 2 kwietnia 2005 w  Watykanie, i którego beatyfikacja będzie miała miejsce beatyfikacja 1 maja 2011 r.

2 kwietnia minęła piąta rocznica śmierci Jana Pawła II papieża, który zmienił oblicze całego świata. Wybrany 16 października 1978 roku Jan Paweł II był 264. następcą św. Piotra. Stał się pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem oraz pierwszym Ojcem Świętym–Słowianinem. Trudno krótko opisać życie największego z Polaków. Dlatego zdecydowaliśmy się przedstawić jedynie najważniejsze i zarazem najbardziej przełomowe wydarzenia z życia Jana Pawła II.

papiez
1. listopada 1946 roku – przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Adama Sapiehy. Następnego dnia odprawił pierwszą mszę święta w Krypcie św. Leonarda na Wawelu. Jak później pisał w swojej autobiografii „Historia mojego powołania kapłańskiego? Historia znana jest przede wszystkim samemu Bogu”.

28. lipca 1958 roku – odbyła się na konsekracja biskupia. Na rozmowę z kardynałem Wyszyńskim w sprawie nominacji został wezwany ze studenckiego spływu kajakowego. Jak później wspominał kard. Stefan Wyszyński podczas, gdy większość księży, którym prymas oznajmia decyzję o nominacji prosi o czas do namysłu, Wojtyła miał odpowiedzieć bez wahania, pytając „Gdzie mam podpisać?”.

16. października 1978 roku – podczas siódmego głosowania, metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. „Oto kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z kraju dalekiego, ale zawsze tak bliskiego, przez wspólnotę wiary i tradycji chrześcijańskiej. Odczuwałem obawę przyjęciem tej nominacji ale przyjąłem ja w duchu posłuszeństwa dla Pana i ufności do Jego Matki Przenajświętszej. Nie wiem, czy potrafię dobrze wysłowić się w Waszym, Naszym – poprawił się Papież – włoskim języku. Jeśli się pomylę, poprawcie mnie.” – mówił do wiernych w trakcie swojego pierwszego przemówienia.

2-10 czerwiec 1979 roku  - pierwsza pielgrzymka do Polski. Wówczas na pl. Zwycięstwa, papież powiedział: „Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu na ziemi”. Wtedy też padły najważniejsze słowa tej pielgrzymki. Papież powiedział: “Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież, wołam z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

13. maja 1981 roku – podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Ranny papież osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza Dziwisza.

20. – 26. marca 2000 roku – pielgrzymka na Bliski Wschód w tym do Ziemi Świętej. „Przybywam do Yad Vashem, aby złożyć hołd milionom Żydów, którzy ogołoceni z wszystkiego, przede wszystkim zaś z ludzkiej godności, zostali wymordowani w czasie Holokaustu” – mówił w trakcie swojego przemówienia w Izraelu.

2. kwietnia 2005 roku – godz. 21:37 papież umiera. Wcześniej około godziny 15.30 papież miał powiedzieć „Pozwólcie mi iść do domu Ojca”. Pogrzeb odbył się sześć dni później.
 
POKOLENIE JP II pamięta  …

jp2
… 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21.000 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej.
 
W liczbie ofiar zawiera się wymordowanie ponad 7 tys. osób aresztowanych po 17 września 1939 r. przez NKWD i przetrzymywanych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, niemających statusu jeńca, zamordowanych na podstawie tej samej decyzji Biura Politycznego WKP z 5 marca 1940. Ofiary dokonanej zbrodni stalinowskiej zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa i w przypadku 7 tysięcy ofiar w innych nieznanych miejscach.
Zbrodnia była przeprowadzona w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 r. ujawniono zbiorowe groby w Katyniu (na Smoleńszczyźnie – terytorium Związku Radzieckiego okupowanym w latach 1941-1943 przez III Rzeszę), co dało początek wyżej wymienionemu terminowi.

Rzeczywistość jest do zniesienia - pisała Zofia Nałkowska - gdyż jest niecała wiadoma. Dociera do nas w ułamkach zdarzeń, w strzępach relacji. Wiemy o spokojnych pochodach ludzi idących na śmierć.
O skokach w płomienie, o skokach w przepaść. Ale jesteśmy po tej stronie muru …

Kolejnym prelegentem był Pan Zbigniew Wolf, który odczytał kilka wierszy z nowego tomiku pt.: „Znaki czasu” i zaprosił uczestników spotkania do obejrzenia wyjątkowej wystawy własnoręcznie wykonanych grafik pt.: „IMAGINACJE”.
 
Niezwykła osoba, jaką jest wrażliwa i barwna osoba Pani Bogusława Kurasiewicz, opowiedziała nam o swojej pasji - jaką jest tworzenie Aniołów oraz przedstawiła uczestnikom kilka dialogów prowadzonych z nimi.
Pani Bogusława Kurasiewicz – ząbkowiczanka z wykształcenia jest pielęgniarką, choć nie pracuje od wielu lat w zawodzie. Od trzydziestu lat wykleja barwne Anioły z różnych mas. Tworzy dla dzieci postacie z bajek, niemal zawsze przy wykonywaniu prac towarzyszy Pani Bogusławie pięcioletnia wnuczka MARCYSIA, razem malują medale. Zajęcie to – jak twierdzi – rozbudza koncentrację i pozwala się wyciszyć. Pani Bogusława tworzy również biżuterię z kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Interesuje się ich właściwościami szlachetnymi.

Dziękujemy wszystkim pracownikom i stażystom, którzy pomogli przygotować spotkanie czwartkowe pod zegarem, w szczególności Pani Dorotce Woźniak za przepięknie wykonaną dekorację na tę okazję.

Natalii Junik i Stanisławowi Wyskwarskiemu za obsługę fotograficzną oraz nagłośnienie.

Serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy już na kolejny podwieczorek pn.: „Wspomnienia minionych lat”.

A Madzi Wąż jeszcze raz życzymy samych radosnych chwil i spełnienia najskrytszych marzeń z okazji urodzin i dziękujemy za to, że zawsze jest gotowa pomóc.

Galeria

Szukaj:

Krzywą Wieżę,

Izbę Pamiątek Regionalnych,

Śladami dr Frankesnteina, ruiny zamku

 

można zwiedzać

codziennie od 9.30 do 17.30 (od 1 kwietnia 2019)

Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

 

Escape Room - komnata tajemnic
- jest nieczynny do odwołania