Rynek


Laboratorium

Laboratorium dr. Frankensteina
Ząbkowice Śląskie

Panorama miasta
Rynek z Ratuszem w tle
VII Podwieczorek Pod Zegarem

2011-03-22

Od października 2010 raz w miesiącu, w każdy drugi czwartek w Izbie Pamiątek Regionalnych im. J. Glabiszewskiego odbywają się w naszym mieście kolejne spotkania pod zegarem. Mieszkańcy Ząbkowic, turyści oraz zaproszeni goście podczas tych spotkań mogą się spotykać się z historią Ząbkowic, a także tutejszą sztuką, nauką i kulturą. Mają temu służyć odczyty, wykłady, prezentacje muzyczne i pokazy wytworów pracy lokalnych twórców. Cel – ocalić od zapomnienia piękne karty historii naszego pięknego miasta i regionu.

Żyj z całych sił
I uśmiechaj się do ludzi
Bo nie jesteś sam
Śpij, nocą śnij
Niech zły sen Cię nigdy więcej nie obudzi
Teraz śpij

Niech dobry Bóg

Zawsze cię za rękę trzyma
Kiedy ciemny wiatr
Porywa spokój
Siejąc smutek i zwątpienie
Pamiętaj, że

Jak na deszczu łza

Cały ten świat nie znaczy nic a nic...
Chwila, która trwa
Może być najlepszą z Twoich chwil...

Idź własną drogą

Bo w tym cały sens istnienia
Żeby umieć żyć
Bez znieczulenia
Bez niepotrzebnych niespełnienia
Myśli złych

Jak na deszczu łza

Cały ten świat nie znaczy nic a nic...
Chwila, która trwa
Może być najlepszą z Twoich chwil...

                                                                                                
Dżem „Do kołyski”
Autor tekstu – Maciej Balcar

Program VII podwieczorka pod zegarem pod hasłem: „Życie …”, w ramach którego:

Występ wokalny Magdaleny Wąż, która wykona utwory z repertuaru:
Piotra Rubika – „Zdumienie”, „Strumień”
Maryli Rodowicz – „Łatwopalni”
Dżemu – „Do kołyski”

Magdalena Wąż
- uczennica pierwszej klasy Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich. Od dziecięcych lat żywo była zainteresowana muzyką i śpiewem. Uczęszczała na zajęcia muzyczne do Ząbkowickiego Ośrodka Kultury,  jest członkiem  zespołu Santo, który zbiera charytatywnie fundusze na rzecz dzieci chorych i potrzebujących. Bardzo interesuje się teatrem, dlatego obecnie uczestniczy w projekcie "Pokochaj sztukę - sprawdź czy potrafisz" realizowany w ramach ogólnopolskiego konkursu grantowego - Równać szansę 2010. Jest uczestniczką i laureatką wielu konkursów piosenki, także międzynarodowych. Rodzice o Madzi: „Magda jest prawdziwym dowodem na istnieniu Boga ...” , a my dodamy „… i rozświetla najciemniejsze zakątki ludzkiego życia”.


Wystawa prac fotograficznych „Oblicza” - Marta Kilian
Marta Kilian - absolwentką ząbkowickiego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Władysława Jagiełły oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego i studium aktorstwa we Wrocławiu. Obecnie słuchacz fotograficznego studium i podyplomowych studiów dziennikarskich we Wrocławiu.

Wystawa prac fotograficznych „Dostrzec ” – Rafał Woźniak
Rafał Woźniak urodził się w 1992 roku, pasję fotografowania odziedziczył w genach po tacie i dziadku. Głównym motywem jego zdjęć są kobiety, stara się uchwycić indywidualne piękno każdej z nich. Poza zdjęciami lubi też gotować i zbierać przedmioty związane z marynistyką. Swoją przyszłość wiąże z fotografią mody. Obecnie szykuje się do egzaminu wstępnego na Akademię Sztuk Pięknych, kierunek Fotografia i Multimedia, we Wrocławiu. Kieruje się myślą Roberta Bressona - „Staraj się pokazać to, czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył”.


Wystawa prac fotograficznych „Portreciarnia”– Paweł Kuźmicki
Paweł Kuźmicki - Muzyk, fotografik. Ukończył szkołę muzyczną I-go stopnia w Bielawie, studiował Pedagogikę muzyczną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale Pedagogiczno-artystycznym w Kaliszu. Na co dzień Instruktor ds. Wokalno-Estradowych w Spółdzielczym Centrum Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie.
"Paweł Kuźmicki to przede wszystkim wyciszony, skromny, ale i uroczy, czarodziej-impresjonista. Wiecznie skupiony na przedmiocie swoich zdjęć. Nawet gdy nie pracuje zdaje się być nieobecny, gdzieś obok, jakby stale poszukiwał tematu, dobrego ujęcia, pozy, gestu, detalu, chwili... To cena jaką musi płacić za swoją wrażliwość. Czy jest to jednak wygórowana cena? Nie sądzę. Paweł ma to w swojej naturze. Rzec by można we "krwi". Jest jak drapieżnik, który spokojnie drzemiąc pod drzewem, jednym okiem śpi, drugim zaś wypatruje swojej "ofiary". A oko ma znakomite. Jego aparat zaś, to niebezpiecznie wyostrzony pazur. Dlatego, kiedy już kogoś lub coś upoluje, to nie ma zmiłuj się niczym trofeum na pewno to "coś" zostanie "uwięzione" w jego pracach. To co najbardziej cechuje Pawła, jako artystę w ogóle, to wielki szacunek jaki ma dla swoich "ofiar-tematów". Dlatego jego praca, jako artysty, nie krępuje bytów fotografowanych. Paweł zdaje się być, dosłownie i w przenośni, zniewolony wolnością tychże. Indianie uważali, iż fotografia kradnie ich dusze. Cóż... Paweł nie kradnie dusz. Paweł je po prostu dostaje!" - Szymon Zychowicz.


Wystawa grafik Zbigniewa Wolfa „IMAGINACJE”
Zbigniew Wolf - poeta, grafik, ząbkowiczanin od urodzenia, który od 19 roku życia tworzy poezję, a malowanie i rysowanie ma w sobie od dziecka. Nie wyobraża sobie, co mógłby robić, gdyby nie robił tego, co robi. Z twórczością Zbigniewa Wolfa można zapoznać się jedynie na organizowanych od czasu do czasu spotkaniach autorskich.  W bibliotekach jego tomiki nie są dostępne. Ich nakłady nie przekraczają 1500 egzemplarzy.  „Ja potrafię pisać, niestety nie potrafię tego sprzedać” mówi o sobie – i - „Jestem poetą i nie chcę w żaden sposób zostać handlowcem”. Zbigniew Wolf reprezentuje pokolenie, które swoich talentów nie potrafi wycenić. Potrzebuje menagera, który pomógłby mu odnieść sukces zarówno autorski, jaki finansowy. I tu nie chodzi o „dorobienie się” na sztuce, ale o pozyskanie środków na dalszy rozwój, na oprawy do grafik, na wydania tomików wierszy czy organizację większych ilości spotkań autorskich.
Do tej pory wydał trzy tomiki poezji:
Źródła pamięci, 2000
Przemijanie, 2006
Przed świtem, 2010
W przygotowaniu tomik "Znaki czasu".
Jak sam o sobie mówi: „niepoprawny romantyk i poeta codzienności, wierzy w ludzi i ich szczerość”.

Gabriel Garcia Marquez - "Sto lat samotności",  laureat Nagrody Nobla z 1982
 
„Jeśliby Bóg zapomniał przez chwilę, że jestem marionetką i podarował mi odrobinę życia, wykorzystałbym ten czas najlepiej jak potrafię. Prawdopodobnie nie powiedziałbym wszystkiego, o czym myślę, ale na pewno przemyślałbym wszystko, co powiedziałem. Oceniałbym rzeczy nie ze względu na ich wartość, ale na ich znaczenie. Spałbym mało, śniłbym więcej. Wiem, że w każdej minucie z zamkniętymi oczami tracimy 60 sekund światła. Szedłbym, kiedy inni się zatrzymują, budziłbym się, kiedy inni śpią. Tylu rzeczy nauczyłem się od was, ludzi... Nauczyłem się, że wszyscy chcą żyć na wierzchołku góry, zapominając, że prawdziwe szczęście kryje się
w samym sposobie wspinania się na górę (...).

Bądź zawsze blisko tych, których kochasz, mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak ich kochasz i bądź dla nich dobry, miej czas, aby im powiedzieć : "jak mi przykro", "przepraszam", "proszę", dziękuje" i wszystkie inne słowa miłość, jakie tylko znasz. Nikt Cię nie będzie pamiętał za twoje myśli sekretne. Pros wiec Pana o sile i mądrość, abyś mógł je wyrazić. Okaz swym przyjaciołom i bliskim, jak bardzo są ci potrzebni..”

 

podw 


 
Wspomnienie o …

… papieżu Polaku Janie Pawle II – Karolu Józefie Wojtyle, zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie – beatyfikacja 1 maja 2011 r.
… 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina ponad 21.000 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej.
… rocznicy katastrofy smoleńskiej


Rzeczywistość jest do zniesienia - pisała Zofia Nałkowska - gdyż jest niecała wiadoma. Dociera do nas w ułamkach zdarzeń, w strzępach relacji. Wiemy o spokojnych pochodach ludzi idących na śmierć. O skokach w płomienie, o skokach w przepaść. Ale jesteśmy po tej stronie muru.

Odbędzie się również prezentacja dekoracji wielkanocnych.

W imieniu organizatorów podwieczorka pod zegarem prosimy zainteresowanych udziałem o zabranie ze sobą zapalniczki.

Prowadzący spotkanie - Marta Syposz.
Obsługa fotograficzna - Natalia Junik

Serdecznie zapraszamy!

Szukaj:

Krzywą Wieżę,

Izbę Pamiątek Regionalnych,

Śladami dr Frankesnteina, ruiny zamku

 

można zwiedzać

codziennie od 9.30 do 17.30 (od 1 kwietnia 2019)

Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

 

Escape Room - komnata tajemnic
- jest nieczynny do odwołania