Rynek


Laboratorium

Laboratorium dr. Frankensteina
Ząbkowice Śląskie

Panorama miasta
Rynek z Ratuszem w tle
VI Podwieczorek Pod Zegarem

2011-03-03

Od października 2010 r. raz w miesiącu, w każdy drugi czwartek w Izbie Pamiątek Regionalnych im. J. Glabiszewskiego odbywają się w naszym mieście kolejne spotkania pod zegarem. Mieszkańcy Ząbkowic, turyści oraz zaproszeni goście podczas tych spotkań mogą się zapoznać z historią Ząbkowic, a także tutejszą sztuką, nauką i kulturą. Mają temu służyć odczyty, wykłady, prezentacje muzyczne i pokazy wytworów pracy lokalnych twórców. Cel - ocalić od zapomnienia piękne karty historii naszego regionu.
 
VI spotkanie czwartkowe odbędzie się pod hasłem "Być kobietą"
.
 
"Jeśli się zastanowisz, mały mężczyzno, przez chwilę.
to szybko dojdziesz do wniosku,
że kobiet na świecie jest dużo, ogromnie dużo,
tak dużo, że chyba nikt nie wie, ile...
Kobietę rozpoznać łatwo, to coś zupełnie prostego:
Każda osoba nie będąca, kolego, mężczyzną (.)"

                                                          Ludwik Jerzy Kern

 

W programie przewidziano udział:

Pani Katarzyny Sobockiej,
twórczyni i projektantki nietypowej biżuterii z materiałów, które sama nazywa "bliskimi"- takie jak minerały, drewno i te napotkane, podniesione w emocji, nacechowane osobistymi skojarzeniami. Uwikłane w sieci miedzianych pajęczyn, przypominają obrazy z natury. Zamiłowanie do tworzenia małych form przejawiała już jako dziecko, kiedy lepiła z plasteliny miniaturowe przedmioty, wyposażając nimi pokój lalek. Natomiast wybór materiału był bardzo naturalny, jak sama mówi "wyssała go z mlekiem matki", gdyż pochodzi z Lubina - Zagłębia Miedziowego. To tam od urodzenia (1976 r.) nasiąkała wrażliwością na otaczający ją krajobraz. Swoim emocją starała się dać upust w malarstwie, potem w fotografii, by wreszcie, wyprowadzając się na wieś w okolice Strzelina, powrócić do małych przedmiotów, które tym razem zdobią kobiece dekolty, a nie pokój lalek.
Choć biżuterią zajmuje się dopiero od dwóch lat, to dzięki pasji, która ją pochłonęła, na koncie ma już pierwsze sukcesy:

  • wystawa indywidualna w Galerii "Skalna" w Strzelinie (styczeń 2010)
  • wystawa indywidualna w Galerii "5" w Ziębicach (czerwiec 2010) 
  • wystawa w "Szewskiej Pasji" we Wrocławiu ( grudzień 2010) 
  • nagroda za Najlepszy Produkt Lokalny w kategorii rzemiosło i rękodzieło w Strzelinie (wrzesień 2010).

Szlify warsztatu rzemieślniczego zdobywała na kursie projektowania i tworzenia biżuterii u Andrzeja Bandkowisiego - uznanego i wielokrotnie nagradzanego artysty.
Na spotkaniu będzie można nabyć biżuterię wykonaną ręcznie przez Panią Kasię.

Prezentacja biżuterii - zaprzyjaźnione modelki Natalii Junik.   

Ala Kustrzycka, Jagoda Pazdioara, Ala Szczepańska, Ola Zabawa
 
Ponadto będą mogli Państwo obejrzeć przepiękne gobeliny - kolekcja "Kwiaty" wykonane przez Panią Martę Kodym.
 
Marta Kodym - artysta plastyk. W 1970 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie - dwa wydziały: rzeźby i tkaniny. Jej gobeliny brały udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. W stanie wojennym odmówiła wykonywania zawodu. Z okazji 10 - lecia stanu wojennego tkaniny wzięły  udział w wystawie w Muzeum Niepodległości. Najsłynniejsze to: "Czerwony tryptyk", "Do ciebie się uciekamy", "Spętany", "Kolędnicy 1980". Kolekcja - "Kwiaty" jest to cykl gobelinów wykonanych na zamówienie holenderskiego kolekcjonera w 1983 r.
  
W trakcie prezentacji kolekcji - recytacja "Kwiatów Polskich" Julian Tuwima - pracownik Ząbkowickiego Ośrodka Kultury.
   
Pani Ilona Konopacka zaprezentuje kolekcję obrazów pn.: "Wiosna i Dzień Kobiet".
 
Urodzona w Ząbkowicach Śląskich. Ukończyła 40 lat temu Państwową Szkołę Architektury we Wrocławiu. Od 6 lat maluje farbami akrylowymi od pejzaży do portretów. Od 4 lat mieszka w Irlandii. Tam wystawia swoje prace w galeriach w Galway. Brała udział w Festiwalu Sztuki Polskiej w 2009 w Limerick. W tym roku brała udział w zbiorowej Wystawie Walentynkowej w ZOK Ząbkowice Śl.

Pokaz stylizacji i wizażu zapewni stylistka Pani Paulina Organiściak.
Fascynacja makijażem zaczęła się już na początku edukacji w Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich. Aby zgłębić tajniki wiedzy w tym zakresie ukończyła dwuletnie studium charakteryzacji Teatralno-Filmowej we Wrocławiu. Miała też okazje uczestniczyć w przygotowaniu licznych przedstawień w Teatrze Współczesnym oraz w Operetce we Wrocławiu. Po ukończeniu tego studium postanowiła dokształcić się w sprawie wizerunku, co skłoniło ją do pójścia do kolejnej szkoły, było to roczne studium stylizacji i wizażu. Od około 10 lat zajmuje się wykonywaniem makijaży ślubnych, studniówkowych i na różne inne okazje u indywidualnych klientek.

Prowadzący spotkanie czwartkowe pod zegarem - Marta Baran.

Dla Pań tych dużych i tych małych przygotowano wiele niespodzianek!
 
Serdecznie zapraszamy!

Szukaj:

Krzywą Wieżę,

Izbę Pamiątek Regionalnych,

Śladami dr Frankesnteina, ruiny zamku

 

można zwiedzać

codziennie od 9.30 do 17.30 (od 1 kwietnia 2019)

Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

 

Escape Room - komnata tajemnic
- jest nieczynny do odwołania