Rynek


Laboratorium

Laboratorium dr. Frankensteina
Ząbkowice Śląskie

Panorama miasta
Rynek z Ratuszem w tle
V Podwieczorek pod Zegarem

2011-02-07

Raz w miesiącu, w każdy drugi czwartek w Izbie Pamiątek Regionalnych im. J. Glabiszewskiego odbywają się w naszym mieście kolejne spotkania.

Mieszkańcy Ząbkowic, turyści oraz zaproszeni goście podczas „Podwieczorków pod zegarem” mogą się spotykać z historią Ząbkowic, a także tutejszą sztuką, nauką i kulturą. Mają temu służyć odczyty, wykłady, prezentacje muzyczne i pokazy wytworów pracy lokalnych twórców. Podczas tych spotkań można smakować ząbkowickie wypieki. Hitem na jednym ze spotkań czwartkowych były ciasteczka w kształcie ząbkowickiej Krzywej Wieży.

W ramach piątego już spotkania czwartkowego pod hasłem „Kochać … jak to łatwo powiedzieć” wystąpią:

1. Szymon Paczkowski – (uczeń Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śl.) wprowadzenie o corocznym święcie zakochanych przypadającym 14 lutego.

2. Anna Magdalena Pokryszka - urodziła się we Wrocławiu, mieszka w Ząbkowicach Śl. Z pasji wybrała studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała w tygodniku "Euroregio Glaacensis". W ubiegłym roku pełniła funkcję koordynatora Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Autorka trzech tomików wiersz: „Cokolwiek uczyniłeś Adamie”, „Każdego dnia”, „Jak heban”. Jej utwory były publikowane przez Noworudzki Klub Literacki. Za swój prawdziwy debiut uważa wydruk w miesięczniku literackim "Odra". Na podstawie jej twórczości powstał spektakl wystawiany przez Teatr Miejski w Ząbkowicach Śląskich. Czasami pisze wiersze, bo poetką się bywa a nie jest ...
Recytacja wiersza „Milionów świecących gwiazd nikt nie wyceni...”

3. Zbigniew Wolf - poeta, grafik, malarz - ząbkowiczanin od urodzenia. Od 19 roku życia tworzy poezję, a malowanie i rysowanie ma w sobie od dziecka .Do tej pory wydał trzy tomiki poezji:
Źródła pamięci, 2000
Przemijanie, 2006
Przed świtem, 2010
W przygotowaniu tomik "Znaki czasu".
Jak sam o sobie mówi - niepoprawny romantyk i poeta codzienności, wierzy w ludzi i ich szczerość.
Recytacja wiersza – Pan Zbyszek jeszcze się nie zdecydował na konkretny wiersz ...

4. Marian Patela – ząbkowiczanin, poeta, pisze wiersze o miłości. Działa od lat na rzecz społeczności lokalnej, w szczególności mieszkańców centrum Ząbkowic.
Recytacja wiersza – „Podzielmy miłość”

5. Jana Lewkowicz – uczennica klasy dziennikarskiej III Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Swoją przyszłość wiąże z psychologią. Jej największą pasją jest śpiewanie.
Wykona utwór –
It Is You” DANNY GLOVER

6. Marta Dominik – jest uczennicą klasy matematyczno-informatycznej III Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Od szkoły bierze udział w różnych konkursach wokalnych.
Wykona utwór – „Zawsze tam gdzie Ty” LADY PANK

7. Ireneusz i Bożena Wójciccy do ponad 20 lat z pasją zajmują się kulturą i animacją kulturalną. Ireneusz Wójcicki jest współzałożycielem i muzykiem zespołu SIERRA MANTA, od którego wzięła początek ząbkowicka Fiesta. Prowadzą działania związane z edukacją kulturalną w szkołach i przedszkolach na terenie Dolnego Śląska. Organizują koncerty i inne wydarzenia kulturalne na terenie całego kraju.
Z ich indiańskich pasji powstał w Srebrnej Górze skansen o nazwie ŚWIAT INDIAN, który jest miejscem edukacji i wypoczynku dzieci i młodzieży. Są też założycielami fundacji o nazwie Fundacja Dobrych Działań działającej w Ząbkowicach od 2010 roku, która uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego.

Obecnie prowadzą w Stowarzyszeniu Twórców Sztuki projekt „Pokochać sztukę - sprawdź czy potrafisz...”, wkrótce będą realizować wakacyjny projekt „Indiańskie lato nie dla mieszczuchów”, na który uzyskali dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.  

Projekt „POKOCHAĆ SZTUKĘ – SPRAWDŹ CZY POTRAFISZ” jest realizowany przez Stowarzyszenie Twórców Sztuki od czerwca ubiegłego roku w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego - Równać Szanse 2010. W całej Polsce jest jednocześnie realizowanych 23 takie projekty, a nasz zajął 6 miejsce w kraju. Celem projektu jest zwiększenie umiejętności młodzieży w budowaniu swojej pozycji w środowisku lokalnym, co właśnie czynią. Od początku trwania projektu byli już w Teatrze Współczesnym i Teatrze Muzycznym. Stworzyli i prowadzą własną stronę internetową www.grota.ugu.pl oraz wystawili sztukę  „Dulska przed sądem” w reżyserii Pani Józefy Grzędy. Ich następnym „wielkim” działaniem będzie przygotowanie autorskiego młodzieżowego spektaklu w formie musicalu. Mają też trochę „mniejszych” planów, które powoli realizują (jednym z nich jest niewielka wystawa fotograficzna pokazująca jak przebiega projekt, którą można zobaczyć w pomieszczeniu na górze).

Z okazji zbliżających się „Walentynek” zobaczmy jak niegdyś i dzisiaj wyglądają „Amory”.
Udział biorą:

Magdalena Wąż
Klaudia Puchała
Sylwia Cembrowska
Robert Miernik
Mateusz Miernik
Paweł Wiecha

Wystawę przygotowali: Józefa Grzęda, Iga Rowińska, Piotr Zioła.

Przygotowanie muzyczne i artystyczne: Ireneusz Wójcicki
Autorem i koordynatorem projektu jest Bożena Wójcicka

8. Mariusz Chmielowiec – wystawa fotograficzna pt.: „Niewidzialna baśń Frankenstein”                                     

Mariusz Chmielowiec – właściciel pracowni fotograficznej MiM Art. Jego przygoda z fotografią zaczęła się w szkole średniej, gdzie nauczyciel z koła fotograficznego (Pan Maciszewski) wytłumaczył swoim podopiecznym zasady działania przesłony, czasu, ale przede wszystkim dał mu aparat do ręki i kazał robić zdjęcia. Gdy po całym dniu pracy naświetlił film, po czym przeszedł pod okiem instruktora całą obróbkę chemiczną w ciemni, już na zawsze zatracił się w swojej nowej pasji. Początki – jak niemalże w każdym przypadku, były trudne. Na własne studio mógł sobie pozwolić dopiero, gdy rozpoczął pracę. Rok później dostał się do szkoły Pho-Bos. Podczas nauki poznał ludzi pracujących, na co dzień w PLAYBOY"u, przeprowadzał eksperymenty z technikami fotorejestracji, wykonywał zdjęcia do książek szkolnych (elementarz ABC du France 1 i 2) kalendarze, foldery kampanii reklamowej (ERA GSM - Era Muzyki) i przede wszystkim kobiece akty. W 2006 roku rozpoczął fotografowanie Krzywej Wieży i rynku w różnych porach dnia, roku i w różnych zjawiskach atmosferycznych. Tak powstał materiał do wystawy "Z okna", który został również wykorzystany w filmie "Ząbkowice Śląskie na weekend" realizowanym przez TVP POLONIA.

Prowadzący spotkanie czwartkowe pod zegarem:

Sara Wiktorowska
Błażej Sobala

Dla wszystkich uczestników spotkania organizatorzy przygotowali walentynkową niespodziankę!

Serdecznie zapraszamy!

O Nas inni:

http://www.otozabkowice.pl/news.php?id=58824
http://zabkowice.express-miejski.pl/wiadomosc/3566,iv-podwieczorek-pod-zegarem.html
http://www.zlotystok.net/forum/viewtopic.php?f=2&t=772
http://www.youtube.td/user/BalwanTV#p/a/B47CAAF689D1DC17/2/_Ssa8tXg0ds
 

Szukaj:

Krzywą Wieżę,

Izbę Pamiątek Regionalnych,

Śladami dr Frankesnteina, ruiny zamku

 

można zwiedzać

codziennie od 9.30 do 17.30 (od 1 kwietnia 2019)

Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

 

Escape Room - komnata tajemnic
- jest nieczynny do odwołania