Rynek


Laboratorium

Laboratorium dr. Frankensteina
Ząbkowice Śląskie

Panorama miasta
Rynek z Ratuszem w tle
IV Podwieczorek pod Zegarem

2011-01-14

13.01.2011 roku o godz. 18.00 w Izbie Pamiątek Regionalnych odbyło się czwarte spotkanie pod zegarem. Program spotkania przebiegał następująco:

Jako pierwszy w wystąpił Ariel Ramirez, argentyński muzyk i potomek słynnego kompozytora i wirtuoza o tym samym nazwisku. Pasjonujące wykonanie argentyńskie rytmów, w szczególności „Tanga argetyńskiego” wzbudziły zachwyt słuchaczy. Zrobiło się nostalgicznie i melancholijnie.

Ariel Ramirez urodził się 17 grudnia 1975 roku w Argentynie, w miejscowości Altos de Chipion. W wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na bandoneonie, 7 lat później otrzymał już  wyróżnienia i nagrody na festiwalach folklorystycznych w prowincji Cordoba w Argentynie. W listopadzie 2009 roku wziął udział w Festiwalu Kultury Folklorystycznej w Wenezueli, zdobywając uznanie Marii Fernandy Grisel. Dwa miesiące później Ariel Ramirez założył własny zespół muzyczny La Clave Tango. Grupa wykonywała utwory folkloru argentyńskiego i tango.

Wspólnie z Joao Teixeira da Sousą, Grzegorzem Wierzbą i Robertem Gawronem, rozpoczął projekt muzyczny pod nazwą “Tango Luso”. Domena grupy stały się tradycyjne utwory tango argentyńskiego, folkloru latynoamerykańskiego i portugalskiego fado W kolejnym miesiący Ariel towarzyszył gościnnie kubańskiemu wokaliście El Muso w czasie jego trasy po Polsce, wykonując tradycyjne utwory kubańskie. Ponadto, akompaniował takim muzykom jak: Vitillo Abalos podczas trasy koncertowej w regionie Santiago del Estero; doskonałemu gitarzyście Miguelowi Simonowi oraz zrealizował nagrania ze znamienitymi muzykami z Santiago del Estero: Los Carabajal, Nestorem Garnicą, Juanem Carlosem Carabajalem, Marcelem Mitre, Chingolo Suarezem, Eduardo Mizoguchi i Marcelem Toledo.
Jednym słowem wraz z ząbkowiczaninem Krzysztofem Kubańskim (producentem muzycznym, promotorem, menager kultury) i Ewą Bielawską zaprezentowali Nam najkrótszą i zarazem najpiękniejszą opowieść o tangu argentyńskim. Wyświetlony został film Tango - Carlosa Saury lub Cafe de los Maestros.

Następnie interesujący wykład pod nazwą „Legendy, gusła, wróżby, przesądy i kabały” poprowadziła Pani Ewa Pazdioara. Absolwentka etnologii Wydziału Nauk Historycznych, Pedagogicznych i Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor gazety „Wiadomości Powiatowe”, współautor wielu publikacji historyczno-naukowych.

Po wykładzie Pani Ewy wystąpił wybitny saksofonista ząbkowicki - Pan Andrzej Mazur, który wykonał kilka utworów klasycznych w wersji jezzowej.

Wystąpił również zespół „MOONWALKERS” w składzie,
Błażej Sobala – gitara
Bartek – Bartolini - Andruszewski - gitara
Wojtek Bawałko - wokal

który wykonał profesjonalnie utwory:

Kings Of Leon - Use Somebody
Cee Lo Green - Forget You
Moonwalkers - Nirvana & MJ Mash Up
 
MOONWALKERS – grupa, w szeregach, której przewinęło się około 20 muzyków.
W obecnym składzie instrumentalnym od dwóch lat (Bartek, Ernest, Błażej), wokalnym od dwóch miesięcy (Wojtek). Od początku naszego istnienia przechodzili różnego rodzaju perturbacje w życiu, jednak cały czas przyświecała nam idea wspólnego grania i robienia tego, co kochamy. Ich motto brzmi: „Nieważne, czy gramy dla 50 osób, czy dla 5 000. Zawsze dajemy z siebie 100%”. Chłopcy są ambitni i trzeba przyznać, że mają styl.

Następnie Krystyna Kożuszko zaprosiła uczestników do obejrzenia wystawy - „Maski weneckie”.

Krystyna Kożuszko - jest ząbkowiczanką od prawie 50 lat. Absolwentka Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała w Szkole Podstawowej nr 3, Technikum Budowlanym i, aż do przejścia na emeryturę w Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Teraz oddaje się swoim pasjom....., tworzy gobeliny, sztukaterie i maluje. Realizuje również swoje marzenia - podróżuje po świecie.

Na koniec wystąpiły:
Jana Lewkowicz - uczennica klasy dziennikarskiej III Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich, która przepięknie wykonała utwór: „TEKSAŃSKI” - GRUPY HEY.
oraz
znanej już wszystkim z poprzednich spotkań Magdalena Wąż, która - jak zawsze - zachwyciła ząbkowicką publiczność swoim wokalem w wykonaniu utworów:
Almost Lover - Fine Frenzy
Dłoń – Natali Kukulskiej

Magdalena Wąż - uczennica pierwszej klasy Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich.
Od dziecięcych lat żywo była zainteresowana muzyką i śpiewem. Uczęszczała na zajęcia muzyczne do Ząbkowickiego Ośrodka Kultury,  jest członkiem  zespołu Santo, który zbiera charytatywnie fundusze na rzecz dzieci chorych i potrzebujących. Bardzo interesuje się teatrem, dlatego obecnie uczestniczy w projekcie "Pokochaj sztukę - sprawdź czy potrafisz" realizowany w ramach ogólnopolskiego konkursu grantowego - Równać szansę 2010. Jest uczestniczką i laureatką wielu konkursów piosenki, także międzynarodowych. Uprawia kilka dyscyplin sportowych, między innymi siatkówkę, pływanie i jazdę na nartach.

Ponadto miłą dla wszystkich niespodzianką przygotowaną przez organizatorów imprezy było wystąpienie ząbkowickiego działacza Jerzego Organiściaka, który przez prowadzącego spotkanie został okrzyknięty „ząbkowickim rycerzem okrągłego stołu”. Pan Jerzy opowiedział nam o realiaach pracy w PRL-u w jednym z zakładów pracy tj. „Hucie Szklary”. Zaprezentował ówczesne kartki, uprawniające do zakupu produktów w sklepach spożywczych oraz pewien „produkt spożywczy”.

Jerzy Organiściak - ząbkowiczanin od urodzenia. Z wykształcenia inżynier. Przedsiąbiorca od 40 lat działacz turystyczny, krajoznawca, historyk - amator, wybitny znawca Ziemi Ząbkowickiej. Posiada tytuł Zasłużonego dla Ząbkowic Śl. Autor i współautor kilku książek krajoznawczych o Ząbkowicach i Ziemi Ząbkowickiej, m.in. "Ząbkowickich opowieści". W okresie PRL-u pracował m.in. w DZWAP "Fael" i w Hucie "Szklary".

Na koniec Sara Wiktorowska złożyła uczestnikom spotkania w imieniu organizatorów życzenia noworoczne.
Spotkanie prowadziła – Marta Syposz pracownik Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich.       

Obsługę fotograficzną zapewnili:   
Natalia Junik   
Mariusz Chmielowiec   
Stanisław i Danuta Wyskwarscy

Wspaniałe wypieki dostarczyła firma CUKIERNIA „KOLOROWA” Pana Grzegorza Łęskiego.

Pomysłodawcami spotkań czwartkowych pod zegarem są Iwona Aibin i Dorota Wrona.       

W imieniu organizatorów spotkania dziękujemy niżej wymienionym pracownikom Urzędu Miejskiego oraz Izby Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich za ciężką pracę, jaką włożyli na rzecz realizacji wskazanego wyżej przedsięwzięcia:   

1. Pani Edycie Balickiej,
2. Pani Elżbiecie Junik,
3. Pani Natalii Junik,
4.Pani Dorocie Woźniak,    
5.Pani Monice Gwóźdź,   
6.Pani Darii Nieć

oraz ząbkowiczankom
Ali i Izie Balickiej   
Sarze Wiktorowskiej.

Dziękujemy także Pani Sylwii Janickiej-Kurczynie za przyczynienie się do urozmaicenia imprezy.

Podziękowania kierujemy również dla Pawła Mazura - pracownika ZOK za wsparcie techniczne i nagłośnienie imprezy.

Galeria

Szukaj:

Zapraszamy na nową stronę

www.zckit.pl