Rynek


Laboratorium

Laboratorium dr. Frankensteina
Ząbkowice Śląskie

Panorama miasta
Rynek z Ratuszem w tle
Zapraszamy na Dni i Noce Krzywej Wieży – już 11 i 12 lipca!

04.07.2014.

Już 11 i 12 lipca po raz czwarty w Ząbkowicach Śląskich odbędą się Dni i Noce Krzywej Wieży. Impreza nawiązuje do najbardziej znanego zabytku miasta – Krzywej Wieży, której odchylenie od pionu wynosi aż 2,14 metra! To otwarta impreza plenerowa, która stanowi świetną okazję do zabawy dla całej rodziny! I w tym roku nie zwalniamy tempa! Happeningi, fontanna przepysznej czekolady pod Krzywą Wieżą, a na jej szczycie muzyka live, boisko plażowe na rynku - turnieje siatkówki i siatkonogi . To tylko namiastka czekających na Was atrakcji. Przybywajcie by posłuchać świetnej muzyki i kultowych zespołów: Coma, Eney, Turbo, Mesajah. Nie zabraknie konkursów z nagrodami, wesołego miasteczka oraz zabaw i animacji dla dzieci. A wszystko to okraszone będzie smakowitymi potrawami Mistrza kuchni Roberta Sowy! Do Miasta Krzywej Wieży i Frankensteina zawita Radio Złote Przeboje w ramach trasy "Złote Przeboje na wakacjach" a sobotnią imprezę poprowadzi m.in. znany dziennikarz Zygmunt Chajzer.


 Dni i Noce Krzywej Wieży jak sama nazwa wskazuje to święto najbardziej rozpoznawalnego zabytku miasta - Krzywej Wieży. Dlatego też nie zabraknie atrakcji, happeningów i konkursów z nią związanych. Zwiedzanie Krzywej Wieży zarówno w piątek, jak i sobotę, będzie możliwe od 9 rano aż do północy. Warto więc wejść na Krzywą Wieżę i zobaczyć nocną panoramę miasta (wstęp 6 zł / 3 zł ulgowy). W piątek na ul. Św. Wojciecha o godz. 10 rozpocznie się widowiskowe „Rzeźbienie Krzywej Wieży”- happening rzeźbiarski.  Natomiast w sobotę od 10 do 14 odbędą się Targi Produktu Regionalnego i Rękodzieła Artystycznego, które cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców i zapewne zainteresują przyjezdnych Gości. Będzie można kupić smakołyki: tradycyjne wędliny, miody, swojskie wędzone sery, pachnący smalec, ciasto, konfiturę z papryki, ekologiczne cukinie i patisony w zalewie oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: pamiątki, ozdoby, obrazy, kartki. To wyjątkowa okazja do nabycia przedmiotów, które są wytworem rąk ludzkich, a nie maszyn i powstają tylko w jednym egzemplarzu. Kupujący mają pewność wysokiej jakości sprzedawanych wyrobów, jak również mają możliwość porozmawiania z lokalnymi twórcami, w jaki sposób dany produkt się wytwarza.

Na ulicy Św. Wojciecha oraz ulicach przyległych rozbrzmiewać będą dźwięki niezwykle przyjemne dla ucha. Ze szczytu wieży rozbrzmiewać będą dźwięki płynące z trąbek, saksofonu i bębnów. To będzie niezwykły i niecodzienny koncert LIVE na szczycie Krzywej Wieży (sobota, 12-18 – co pół godziny)  w wykonaniu: Andrzeja Mazura, Łukasza Przepióry, Kacpra Szwarca i Pawła Zająca. Swoje doznania muzyczne zwiększą wszyscy ci, którzy wejdą na szczyt wieży.

Pod Krzywą Wieżę zapraszamy wszystkie dzieci na fontannę czekolady (sobota, 15-18) - strumieniami popłynie mleczna oraz biała czekolada. To będzie słodki raj dla dzieci. Oprócz fontanny pod Krzywą Wieżą dzieci będą mogły bezpłatnie wymalować twarze (sobota 11-14 Rynek, 14-18 pod Krzywą Wieżą), oraz obejrzeć „Baśń o dwóch  braciach” (sobota, 16-18)  według znakomitej baśni Gustawa Morcinka – „O ubogim szewcu i chciwym młynarzu” pokazującej świat, gdzie dobro jest nagradzane a zło piętnowane. Baśń i warsztaty teatralne dla dzieci poprowadzi Akademia Wyobraźni – Wędrowny Teatr Lalkowy z Wrocławia.

Pozostałe atrakcje czekają na Państwa na ząbkowickim Rynku, w Izbie Pamiątek Regionalnych oraz na plantach zamkowych.

W samym centrum miasta, dla dzieci, młodzieży oraz wszystkich entuzjastów wakacyjnych rozgrywek sportowych powstanie piaszczyste boisko, na którym zostanie rozegrany Turniej Beach Soccer (piątek, 12-15) oraz Turniej Piłki Plażowej (sobota, 11:30-18)  podczas których fani siatkonogi i siatkówki będą mogli spróbować swoich sił.

Oprócz wspomnianego happeningu rzeźbiarskiego, odbędą się także warsztaty ceramiczne – „Lepimy Krzywą Wieżę” (sobota 14-18) na podwórku Izby Pamiątek Regionalnych, gdzie będzie można ulepić z gliny Krzywą Wieżę a następnie wypalić w specjalnie przygotowanym piecu (palenisku), oraz „Panna Krzywa Wieża” – happening plastyczny dla dzieci nawiązujący do historii miasta Ząbkowic Śląskich (Rynek, piątek, 14-17).

 Sezon urlopowy jest okresem wolnym od codziennych obowiązków, warto więc pomyśleć o swoim zdrowiu. W sobotę 12 lipca na Rynku między 10-14, pod hasłem „Zdrowe i Bezpieczne Wakacje” będzie można  skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów, którzy będą obecni podczas III edycji „Uliczki Zdrowia”.  Wśród szerokiej oferty badań i konsultacji znajdą się m. in. porady dietetyczne, pomiar ciśnienia, poziom cukru i tkanki tłuszczowej. Panie będą mogły wykonać bezpłatnie badanie mammograficzne w przystosowanym do tego pojeździe.

To nie jedyna poranna sobotnia atrakcja na ząbkowickim rynku: od 10 do 11:30 trwać będą warsztaty teatralne i spektakl plenerowy Teatru Zamku Frankenstein, a także „Gra plenerowa” (sobota, 12:30-15:30) dla dzieci, młodzieży i dorosłych - mająca na celu promocję oraz  popularyzację zabytków i historii Ząbkowic Śląskich – start: pl. Jana Pawła II.

Nie zabraknie atrakcji z dreszczykiem – w końcu Ząbkowice Śląskie to Miasto Frankensteina. Zapraszamy na inscenizacje (spektakle) w Sali Grabarzy w ramach Szlaku dr. Frankensteina. Każdy kto odwiedzi Izbę Pamiątek Regionalnych, przy ul. Krzywej 1 będzie mógł wziąć udział w procesie i przenieść się do mrocznych czasów roku 1606 miasta Frankenstein (spektakle: piątek-sobota od 10:00 do 18:00. UWAGA! Atrakcje Śladami dr. Frankensteina (bez spektaklu będzie można zwiedzać aż do 24:00; wstęp 4 zł / 2 zł ulgowy))

Kolejna atrakcja to „Nawiedzony Dom” (piątek-sobota, 13:00-01:00)  –  w „GROCIE” (Ratusz), która podczas imprezy zostaje specjalnie przyozdobiona, tak że znakomicie odda klimat ponurego, nawiedzonego i przerażającego domu z iście amerykańskich filmów grozy. Aktorzy z Teatru PARADA z Barda przeistoczą się w upiory, strachy, zjawy i widma, które przy muzyce wywołującej gęsią skórkę zapewnią wiele niesamowitych przeżyć i dreszczu emocji... Czy odważysz się przekroczyć wrota Nawiedzonego Domu?

W sobotę 12 lipca do Ząbkowic Śląskich zawita Radio Złote Przeboje na Wakacjach. Nasze miasto znalazło się na tegorocznej letniej trasie stacji po raz pierwszy. Dla uczestników Dni i Nocy Krzywej Wieży stacja przygotowała wiele zabaw i konkursów z nagrodami ufundowanymi przez partnerów trasy. Imprezę poprowadzą znani dziennikarze Zygmunt Chajzer oraz Jarek Budnik czy Piotr Jaworski ze Złotych Przebojów na Dzień Dobry, których można słuchać codziennie między 6.00, a 9.30. Dodatkową atrakcją będą największe przeboje kulinarne znanego kucharza – Roberta Sowy, który w trakcie show "Złote Przeboje Mistrza Sowy" (planty zamkowe, sobota, 18-24) przygotuje pyszne potrawy z wykorzystaniem regionalnych przepisów i dla uczestników imprezy, którzy będą mogli bezpłatnie zakosztować przyrządzonych specjałów.

Bogaty będzie też program estradowy realizowany na głównej scenie na plantach zamkowych. Przyłączcie się do świetnej zabawy! Przypominamy, że na koncerty wstęp jest bezpłatny!  A oto co Was czeka:

 

- Radek Tarach (piątek, 11 lipca, godz. 18:00)

- MC Benya (piątek, 11 lipca, godz. 18:30)

- Skangur  (piątek, 11 lipca, godz. 19:00)

- Mesajah (piątek, 11 lipca, godz. 20:00)

- Coma (piątek, 11 lipca, godz. 22:00)

- Wyborowa Blues (piątek, 11 lipca, godz. 24:00)

- Kurczat  (sobota, 12 lipca, godz. 18:00)

- FairyTaleShow (sobota, 12 lipca, godz. 19:00)

- Turbo:  (sobota, 12 lipca, godz. 20:00)

- Enej  (sobota, 12 lipca, godz. 22:00)

Na zakończenie Dni i Nocy Krzywej Wieży zobaczymy pokaz laserów (ok. 23:30) a zespół Nagła Zmiana Klimatu (od 24:00 do 1:00 ) rozkręci zabawę taneczną pod gwiazdami grając największe przeboje lat 60,70,80 i lat współczesnych. 

Serdecznie zapraszamy do Ząbkowic Śląskich na Dni i Noce Krzywej Wieży!

Szukaj:

Zapraszamy na nową stronę

www.zckit.pl