Rynek


Laboratorium

Laboratorium dr. Frankensteina
Ząbkowice Śląskie

Panorama miasta
Rynek z Ratuszem w tle
Festiwal Teatrów 2013 w Ząbkowicach Śląskich – relacja [15.04.2013]

„Teatralna Wiosna w blasku Krzywej Wieży” pozostawiła po sobie moc wrażeń i emocji. Przez 3 dni w Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbywały się przedstawienia i spektakle teatralne. Podczas festiwalu gościliśmy grupy teatralne z miast partnerskich, z Niemiec i Czech – łącznie ponad 100 aktorów ze Sławna, Cervenego Kostelca, Warmsen-Bohnhorst (gmina Uchte) i Ząbkowic Śląskich, które zaprezentowały swoją teatralną twórczość. Każdy występ był oryginalny i jedyny w swoim rodzaju – niektóre inscenizacje rozbawiły do łez, inne skłoniły do zadumy i refleksji. Podczas pobytu nasi goście z miast partnerskich zwiedzili lokalne atrakcje - Krzywą Wieżę, Laboratorium Frankensteina i Izbę Pamiątek Regionalnych.

Piątkowe popołudnie rozpoczęło się powitaniem delegacji miast partnerskich – Burmistrz Marcin Orzeszek serdecznie przywitał przybyłe teatry oraz ich opiekunów podkreślając charakter tego spotkania: „Spotykamy się nie tylko po to, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru i uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych; spotykamy się przede wszystkim,  aby wymienić swoje doświadczenia, poznać i zintegrować różne środowiska”.

Jako pierwsze wystąpiło Stowarzyszenie Animatorów Kultury swoim spektaklem pt.: „Baśń o krzywej wieży, diabelskim łowcy i anielskim wysłanniku”. Występ podobał się naszym zagranicznym gościom. Teatr z Cervenego Kostelca zaprezentował „Pameti Amorovy” – rozrywkową i zabawną sztukę, której fabuła, wraz z nietuzinkowymi kostiumami  wprawiła publiczność w doskonałe humory. Burmistrz Marcin Orzeszek wręczył aktorom i opiekunom grup teatralnych symboliczne róże i podziękowania, gratulując udanego występu. Dzień zakończyła uroczysta, wspólna kolacja wszystkich grup teatralnych.

Jednym z najważniejszych punktów  festiwalowego programu była Parada Teatrów – w sobotę wszyscy aktorzy oraz osoby związane z teatrem uroczyście przemaszerowały dookoła rynku, prezentując bogate
 kolorowe stroje. W pochodzie przewodniczył grający na dudach muzyk z niemieckiego teatru Theatergruppe Warmsen – Bohnhorst e.V. Przemarsz uatrakcyjnili szczudlarze, którzy podczas parady wykonywali skoki i manewry w powietrzu. 

Sobotni program występów rozpoczęli laureaci konkursu Małych Form Teatralnych – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkowicach Śląskich. Kolejno swoje skecze przeplatane układami tanecznymi zaprezentowała niemiecka grupa Theatergruppe Warmsen – Bohnhorst e. V. Skecze wykonywane przez młodzież gimnazjalną, tłumaczone były na język polski - odegrane z dużą dozą humoru i pomysłowością wywołały wielkie brawa. Stowarzyszenie Twórców Sztuki zabrało widzów w XVII wiek przedstawiając „Świętoszka”.

W przerwie pomiędzy spektaklami została oficjalnie otwarta wystawa fotograficzna „Dzieje Teatru w Ząbkowicach Śląskich“ – wstęgę wspólnie przecięli Pan Krzysztof Frankenstein Burmistrz Sławna, Pan Martin Wije opiekun Theatergruppe Warmsen-Bohnhorst e.V. oraz Marcin Orzeszek Burmistrz Ząbkowic Śląskich.

Młodzież z Grupy Teatralnej ze Sławieńskiego Domu Kultury odegrała dwa współczesne spektakle „Życie_nie_życie.pl” i „Spacer przed snem”. Na zakończenie teatr Prawdziwy i Fabryka Kultury odegrały pantomimę  „Anioły umierają nocą”. 

Była to pierwsza edycja festiwalu teatrów w Ząbkowicach Śląskich i niewątpliwie należy ją uznać za udaną.   Gratulujemy inicjatorom i organizatorom przedsięwzięcia oraz dziękujemy wszystkim osobom i wolontariuszom, którzy przyczynili się do organizacji dni teatru.

Szukaj:

Krzywą Wieżę,

Izbę Pamiątek Regionalnych,

Śladami dr Frankesnteina, ruiny zamku

 

można zwiedzać

codziennie od 9.30 do 17.30 (od 1 kwietnia 2019)

Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

 

Escape Room - komnata tajemnic
- jest nieczynny do odwołania